Türkiye piston sanayinin öncüsü olan Parsat Piston A.Ş, 1968 yılında İstanbul Avcılar’da temeli atılmış ; 1970 yılı başında Alman Kolbenschmidt lisansı ile üretime başlamıştır. Fabrikanın kurulumu aşamasında gerekli kalıp ve aparatlar lisansör firmadan sağlanmıştır. Zaman içerisinde Parsat Piston, üretim için gerekli kalıp ve aparatları kendi hazırlar duruma gelmiş ve sektöründeki bir çok firmayı geride bırakan bir teknolojik düzey yakalamıştır.

Parsat Piston’un 45 yıldan fazla süredir kendini geliştiren üretiminin sonucunda günümüzdeki yıllık piston ve piston pimi üretimi 3.000.000 adete ulaşmıştır. 35 mm den 185 mm’ye, değişik çaplarda yaklaşık 3500 çeşit piston üreten Parsat Piston, üretiminin %75’ini yurt dışına ihraç ettiği gibi, yeni tip piston taleplerine de en kısa zamanda en iyi şekilde cevap verebilecek durumda olması Parsat Piston’un geldiği yerin en iyi göstergesidir. Bu başarı üstün teknoloji ile uzman personel bütünleşmesinin bir sonucudur.

20.000 m2 kapalı alan üzerine kurulmuş olan Parsat Piston fabrikası bünyesinde piston, silindir gömleği ve alfin dökümhaneleri; piston, pim, silindir gömleği ve alfin işleme bölümleri; kaplama atöyeleri, takımhane, kalıphane, makine imalat, laboratuvar ve kalite kontrol bölümlerini içermektedir.